Zeugma Mozaik Müzesi'ni geçen yıl sanal ortamda 1 milyon kişi ziyaret etti

2 ay önce 8
 Vallaki Arama Motoru

Gaziantep'te bulunan dünyanın en büyük mozaik müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi, corona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında ziyaretçilerini sanal ortamda da ağırlıyor.

Resmi açılışı 9 Eylül 2011'de yapılan, 25 bini kapalı olmak üzere 30 bin metrekarelik alana kurulu Zeugma Mozaik Müzesi, Covid-19 salgını nedeniyle geçmiş yıllara göre daha sakin bir dönem yaşıyor.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllü müzede, Çingene Kızı mozaiği, Mars heykeli, ABD'den getirilen parçalar, yaklaşık 150 metrekarelik duvar resmi, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor.

Gaziantep Müze Müdürü Özgür Çomak, yaptığı açıklamada, Zeugma Mozaik Müzesi'nin 2011'de ziyarete açıldığını, 3 ana bölümden oluşan müzenin A bloğunda Roma dönemine ait eserlerin, B bloğunda Gaziantep'in ilçeleri, köyleri ve çeşitli yerlerdeki kazılarda çıkan mozaiklerin yer aldığını, üçüncü blokta ise sergi ve kongre merkezlerinin bulunduğunu anlattı. "DÜNYADA 13 RENK SKALASINA ULAŞMIŞ TEK MOZAİK MÜZESİDİR"

Müzede Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaiklerin de sergilendiğinin altızı çizen Çomak, "Müzede üç boyutlu çok güzel mozaikler mevcut. Zeugma Mozaik Müzesi'nin diğer müzelerden en önemli farklarından biri de 13 renk skalası dediğimiz ara renklerle beraber...
Web Sitesine Git