Türkiye'nin ilk pandemi hastanesinde hasta sayısında büyük düşüş

2 ay önce 6
 Vallaki Arama Motoru

Türkiye'nin ilk pandemi hastanelerinden Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde corona virüs hastalarının tedavi gördüğü 120 yataklı yoğun bakım ünitesinde hasta sayısı 30'a, 150 yataklı serviste de 40'a geriledi. Başhekim Prof. Dr. Rahmi Kılıç, "Hastalığın pik yaptığı dönemde bu yatakların tamamı dolmuştu. Ayrıca günlük PCR pozitiflik oranımız da çok yüksekti. Tanı için kullandığımız PCR testlerinde alınan pozitiflik oranı yüzde 36 civarındaydı. Şu anda yüzde 9'lara kadar düşmüş durumdayız. Bunda alınan tedbirlerin, kısıtlamaların etkisi büyük" dedi.

Corona virüsün Türkiye'de ilk görüldüğü geçen yıl Mart ayından itibaren önce karantina hastanesi olan daha sonra pandemi hastanesi olarak hastalara hizmet veren Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hasta ve vaka sayıları önemli oranda düştü. 

Başhekim Prof. Dr. Rahmi Kılıç, Türkiye'nin ilk pandemi hastanesi olduklarını ve bu süreçte birçok bilinmezle mücadele ettiklerini belirterek, "Virüsün bulaşma yolları, ne kadar hızla yayılabildiği o zaman hiç bilinmiyordu. Ama bakanlığımızın iyi yönlendirmesi ve ekipman desteğinin çok faydası oldu. O dönemde personelimizi çok iyi şekilde koruduk. Şu anda da mücadeleyi tamamen öğrendik. Tedavi yollarını da öğrendik. Hastalarımıza yoğun bakım desteklerini de sağladık. İlk karantinaya girdiğimiz dönem ile şu an ki dönem arasında...

Web Sitesine Git