SON DAKİKA: Pfizer/BioNTech'in corona virüs aşısı İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona karşı etkili oldu

2 ay önce 4
 Vallaki Arama Motoru

SON DAKİKA HABERİ: Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen yeni tip corona virüs aşının İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona karşı etkili olduğunun görüldüğü ifade edildi.

Son dakika haberi! Türk bilim insanı Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu BioNTech ve Alman Pfizer tarafından geliştirilen corona virüs aşının, İngiltere’de orataya çıkan ve Türkiye’de dahil olmak üzere 60’dan fazla ülkeye yayılan B117 mutasyonuna karşı etkili olduğu açıklandı. 

Denemelere katılanların kan analizine dayanan sonuçlar, geçen hafta ABD'li ilaç üretici üreticisi tarafından yayınlananlardan daha kapsamlı bir analize dayanıyor.

Pfizer, geçen haftanın başında benzer bir laboratuvar çalışmasının, aşının, B117'nini yüksek derecede bulaşıcı olmasına neden başak proteinindeki N501Y adlı anahtar mutasyona karşı etkili olduğunu gösterdiğini açıklamıştı.

Henüz hakem tarafından gözden geçirilmemiş olan son çalışma, İngiltere'de tanımlanan B117 olarak bilinen varyantta meydana gelen 10 mutasyon üzerinde gerçekleştirildi.

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr'de...

Web Sitesine Git