Serebral Palsi (SP) nedir?

2 ay önce 3
 Vallaki Arama Motoru

Serebral Palsi, hamilelik esnasında, doğum sırasında ya da doğumu izleyen ilk ayda beyin dokusunda oluşan, kalıcı olan bir hasardır. Uzmanlar hastalığın tedavisinde farklı bölümlerden uzmanların tedavisi sürecine katkısının mühim olduğunun altını çiziyor. Peki Serebral Palsi belirtileri nelerdir? SP tedavisi mümkün mü?

Ülkemizde her bin bebekten 5’inde görülen ve bir beyin hasarı olarak açıklanabilecek Serebral Palsi, en çok kaslardaki hareket kısıtlaması olan ‘spastisite’ye yol açıyor.

SEREBRAL PALSİ (SP) NEDİR?


Serebral Palsi (SP), gelişmekte olan beyin dokusunda ilerleyici olmayan ancak yaşla birlikte değişebilen, hareketi kısıtlayıcı kalıcı motor fonksiyon kaybı, duruş (postür) ve hareket bozukluğu rahatsızlığıdır.

Serebral Palsi’ye rastlanma oranı toplumlara göre değişmekle birlikte, her 1000 canlı doğumda 1-5 olarak bildirilmektedir.

Son yıllarda gelişmekte olan ülkelerdeki yenidoğan bakımındaki gelişmeler; SP’de doğum öncesi nedenlerin ağırlık kazanmasına sebep olmuştur.

Gelişmekte olan ülkelerde ise, yeni doğan bakımının yetersiz olmasına bağlı olarak, doğum zorluğu ve prematürite (erken doğum) ve düşük doğum ağırlığı gibi yenidoğan sorunlarının daha fazla görülmesine yol açmıştır.

SEREBRAL PALSİ (SP) BELİRTİLERİ

Hareket ve duruş (postür)...
Web Sitesine Git