Probiyotik nedir?

2 ay önce 4
 Vallaki Arama Motoru

İnsan sağlığı için koruyucu birçok takviye gıda bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de probiyotiklerdir. Mide-bağırsak florasındaki doğal dengenin korunmasına yardımcı olan probiyotikler, sağlık için çok faydalı olan dost bakterilerdir. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz probiyotik nedir, hangi besinlerde bulunur ve faydaları nelerdir?

Özellikle sindirim problemi yaşayan kişilerin kullanması gereken takviyelerden olan probiyotikler, gastrointestinal hastalıkların tedavisinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve alerji gelişiminin önlemesinde yardımcı olan bakterilerdir.

Probiyotik takviyesi birçok kişinin ihtiyacı olan bir takviyedir ve kullanımı oldukça önemlidir.

PROBİYOTİK NEDİR?

Probiyotikler, sindirim sistemimiz ve genel sağlığımız üzerinde oldukça olumlu etkilere sahip olan canlı bakteri ve mayalardır. Bakteri dendiğinde aklımıza olumsuz şeyler gelse de probiyotiklerin dost bakterilerdir.

İnsan bağırsağı 100 trilyon kadar canlı bakteri içerir, buna bağırsak florası denir. Sağlıklı koşullarda, bağırsak florasında yararlı ve zararlı olan bakteriler dengededir ve sindirim sisteminde belli sayılarda bulunan ve yararlı etkiler oluşturan canlı mikriorganizmalara probiyotik denir. Probiyotik terimi, Yunanca kökenli bir kelime olup, ‘yaşam için’ anlamına gelir.

Probiyotik olarak bilinen mikroorganizmalar...

Web Sitesine Git