Pir Mehmed Çeşmesi'nin restorasyonu tamamlandı

2 ay önce 5
 Vallaki Arama Motoru

Üzerine kaçak kat çıkılan, kitabesi ve su yalağı çalınan, büyük bir kısmı hilti ve balyoz darbeleriyle yıkılan İstanbul Karaköy’deki Pir Mehmed Çeşmesi’ndeki restorasyon çalışması tamamlandı. Çeşmenin yeni halini beğenen çevre esnafı “Sahip çıkacağız” dedi.

alata bölgesinin ilk çeşmelerinden biri olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait Beyoğlu Yanıkkapı Sokak’taki 450 yıllık Pir Mehmed Çeşmesi’nin su haznesi yıllar önce kiraya verildi. Çeşmenin üzerine daha sonra kaçak kat çıkıldı. Çeşme yıllarca denetimsiz olarak bu şekilde kullanıldı. Ayakta kalmakta güçlük çeken çeşmenin kitabesi ve su yalağı ise çalındı. Galata esnafının çöp dökme alanına çevrilen çeşmenin görüntüsü içler acısı bir hale dönüştü.

TARİHİ TAŞLAR ATILDI

Duyarlı çevre sakinlerinin şikâyetleri üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü, çeşmenin üzerindeki kaçak katı yıktı. Daha sonra çeşme haznesindeki dükkanı boşalttı.Hürriyet'in haberine göre; Vakıflar Genel Müdürlüğü ekipleri çeşmenin restorasyonu için 2019’da çalışma başlattı. Ancak çeşmedeki restorasyon işlemleri adeta bir skandala dönüştü. Çeşmenin büyük...

Web Sitesine Git