Merdiven altı ekspertiz uyarısı: Kaza kusurlarını yok sayıyorlar

3 ay önce 3
 Vallaki Arama Motoru

İkinci el araç pazarındaki yüksek talep ve sirkülasyon sebebiyle ortaya çıkan yetkisiz ekspertiz noktalarıyla ilgili olarak önemli uyarılar geldi. Uzmanlar, "Merdiven altı diye tabir edilen ekspertiz noktalarının önemli bir bölümü, araç satıcılarıyla veya galerilerle ekspertiz işlemi öncesinde anlaşarak kaza yapmış araçların kusurlarını yok sayarak ekspertiz yapıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Her geçen gün yeni bir dolandırıcılık vakasının yaşandığı ikinci el otomobil sektörü için uzmanlar uyarıyor. İkinci el otomobillere olan talep, beraberinde oto ekspertiz sektöründe de yeni problemlere yol açarak tüketicileri mağdur etmeye devam ediyor. 

Sadece araç alışverişlerinde değil ekspertiz noktasının seçimi konusunda da dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar yetkisiz ekspertiz noktalarıyla ilgili olarak önemli uyarılarda bulundu. 

Oto ekspertiz sektöründe kurumsallaşmanın halen çok zayıf olduğuna dikkat çeken Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, halen ekspertiz firmalarının yüzde 75'inin yetki belgesine sahip olmadığını belirtti.

Araç alım satımında kurumsal markaların alıcı ve satıcı arasında tarafsız ve bağımsız bir şekilde hizmet vermesi gerektiğini söyleyen Emre, oto ekspertiz firmalarının hakem görevi üstlendiğinin altını çizerken "Her geçen gün yeni bir dolandırıcılık vakası basına yansıyor. ...

Web Sitesine Git