Mercedes-Benz Otomotiv Türk Küresel IT Çözümleri Merkezi, Türkiye’den 40’dan fazla ülkeye hizmet veriyor

3 ay önce 2
 Vallaki Arama Motoru

Mercedes-Benz’in ana şirketi Daimler AG tarafından 2013 yılında kurulan Küresel IT Çözümleri Merkezi, Daimler bünyesinde Türkiye’den dünyaya 7/24 hizmet sunuyor. SAP alanında Daimler AG’ye sistem desteği ve bakım hizmeti sunmanın yanı sıra uygulama ve geliştirme alanında da danışmanlık yapıyor. Ortalama 50.000 kullanıcıya, 72 farklı sistem güncellemesi, 40’tan fazla proje, 42.000 problem çözümü ve 600’den fazla değişiklik isteği gibi SAP hizmetleri verebilen bir merkez müşteri odaklı ekiplerle sektörde “önce müşteri memnuniyeti” anlayışı ile hizmet veriyor.

Küresel IT Çözümleri Merkezi her yıl büyüyerek ve yeni departmanları bünyesine katarak yoluna devam ediyor.  Merkez, “Uygulama Yaygınlaştırma Departmanı” satış ve satış sonrası hizmetler ile finansal hizmetler alanlarında proje yaygınlaştırma süreçlerini eş zamanlı birçok proje ile birlikte yürütüyor.

2020 yılında Daimler çatısı altında gerçekleştirilen küresel siber güvenlik operasyonlarının da bir kısmının hayata geçirilmesi için seçilen Merkez, bu anlamda Daimler içerisinde kritik konularda da görev almaya başladı ve müşteri güven seviyesini bir üst düzeye çıkardı.

Tüm bunlara ek olarak Mercedes-Benz’in Ar-Ge departmanların IT Mühendisliği (IT Engineering) birimlerine destek veren bir ekibin de merkezin bünyesine dâhil olması ile hem test otomasyonu alanında hem...
Web Sitesine Git