Köpekler yeni kelimeleri iki yaşındaki bir çocuk kadar hızlı öğreniyor

2 ay önce 2
 Vallaki Arama Motoru

Macaristan’daki Eötvös Loránd Üniversitesi’nden araştırmacılar, bazı köpeklerin yeni kelimeleri iki yaşındaki çocuklara benzer bir hızla öğrenebileceğini ortaya koydu. Çalışma kapsamında araştırmacılar Whisky adındaki dört yaşındaki bir Border collie ile 9 yaşındaki Vicky Nina adlı Yorkshire terrier cinsi köpekleri inceledi. Araştırmanın ardından Rico’nun 200'den fazla, Vicky Ninan’nın ise binden fazla nesnenin adını öğrendiğini belirtildi.

Macaristan’da yapılan bir araştırma, bazı köpeklerin yeni kelimeleri iki yaşındaki bir çocuk kadar çabuk öğrenebildiğini ortaya çıkardı. Bilim insanları, köpeklerin yeni kelimeleri öğrenebilme hızını analiz etti ve  bazılarının bu sözcükleri sadece dört kez duyduktan sonra öğrenebildiklerini buldu. 

Scientific Reports adlı dergide yayımlanan çalışmanı yazarlarından Dr. Claudia Fugazza, "Köpekler, iki-üç yaşındaki çocuklara benzer bir hızla kelimeleri öğreniyor, ancaki ikisinin beyinlerindeki mekanizmanın aynı olup olmadığını bilmiyoruz” dedi.

YENİ NESNENİN ADI SADECE 4 KEZ SÖYLENDİ

Bununla birlikte Fugazza, her iki köpeğe iki farklı deneyin uygulandığını açıkladı. Bunların ilkinde, köpeklere,  tanıdıkları yedi oyuncağa ek olarak  yeni bir nesne sunuldu ve sahipleri tarafından eşyalardan birini adıyla getirmesi talimatı verildi. Diğer görevde ise köpekler yeni...

Web Sitesine Git