İstismar iddiaları sonrası Claude Leveque'in eserlerine engel

2 ay önce 4
 Vallaki Arama Motoru

Cenevre Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi; cinsel istismar iddiaları sonrası neon çalışmalarıyla tanınan Claude Leveque'in eserlerine yer vermemeye karar verdi.

Le Monde gazetesinde yer alan habere göre, heykeltıraş Laurent Faulon, Claude Leveque’in 1970’li yıllarda hem kendisine hem de kız kardeşine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine harekete geçen Fransız savcısı geçen yıl mayıs atında Leveque’e soruşturma başlattı.

YAZIŞMALARI ORTAYA ÇIKTI

Leveque’in avukatı iddiaları yalanlarken heykeltıraş Faulon, Leveque’in kendisine 2018 yılında yazdığı e-postayı paylaştı. E-postada “Son dönemdeki suçlamalarında ortaya çıkan gizli acını ölçemediğim için pişmanım. Egom, gerçeklerin dışında bana birinin beni taze duygularla sevdiğinin hayalini gördürmüş. Bugün bana yük oluyor” ifadeleri yer alıyor.

ASKIYA ALINDI

Cenevre Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi (MAMCO) Direktörü Lionel Bovier ise açıklamasında “Leveque hakkında duydukları karşısında dehşete düştüğünü” paylaştı. Leveque’e karşı yapılan şikâyetten geçen yıl haberdar olan müzenin küratöryel ekibinin Leveque ile ilgili olarak hemen işlerinden birinin müzedeki potansiyel varlığını askıya alma kararı aldığı ortaya çıktı.

Sol Yanım 9. yeni bölüm...

Web Sitesine Git