İran'daki elektrik kesintilerinin nedeni Bitcoin madencileri mi?

2 ay önce 3
 Vallaki Arama Motoru

İran'da elektrik kesintileri ve hava kirliliğinin zirveye çıkması üzerine gözler, üretimde kullanılan cihazların yüksek elektrik enerjisi harcaması nedeniyle bu duruma dolaylı olarak etki ettiği düşünülen kripto para madenciliğine çevrildi.

Kamuoyunda artan tepkilerin ardından hükümet, ülkede 1600'den fazla kripto para çiftliğini kapatarak 45 binden fazla cihaza el koydu.

İran medyasının gündemini son günlerde, büyük şehirlerdeki hava kirliliği ve plansız elektrik kesintileri meşgul etti. Ülkenin en çok okunan gazeteleri manşetlerine başkent Tahran'ın karanlık ve kirli havasını gösteren fotoğrafları taşıdı.

Reformistlere yakın Hemşehri gazetesi 13 Ocak Cuma günü "20 gün dumanda yaşam" başlığıyla okurlarının karşısına çıktı. İtimad gazetesi de "Kirlilik ve Karanlık" başlığını atarken, Devrim Muhafızları Ordusuna yakınlığıyla bilinen "Cevan" gazetesi "Tahran'ın havası hükümetin rengine büründü" manşeti ile hükümeti eleştirilerinin odağına aldı.

Gazetelerde çıkan yazılar, elektrik kesintilerinin ve hava kirliliğinin nedenlerini sorgularken, İranlılar da sosyal medyadaki paylaşımlarında bu duruma büyük tepki gösterdi.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ TÜKETİMİNDE ARTIŞ YAŞANDI

İran'da, bu yıl yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle halkın evde daha fazla zaman harcaması iç piyasadaki elektrik ve doğalgaz...

Web Sitesine Git