Güçlü ihracat Alman ekonomisinin küçülmesini önledi

2 ay önce 8
 Vallaki Arama Motoru

Destatis'in açıkladığı öncü verilere göre, Almanya'da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2020 yılının son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 büyüdü.

Beklenti ekonominin sabit büyümede kalması yönündeydi. Destatis, mal ihracatı ve inşaat sektörünün Alman ekonomisini geçen yılın son çeyreğinde desteklediğini belirterek, Kovid-19’un ikinci dalgasının yenilenen kısıtlamaların özel tüketimi olumsuz etkilediğini kaydetti.

Alman ekonomisi geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 8,5 büyüme kaydetmişti.

Destatis açıklamasında, “4. Çeyrekte ekonomik toparlanma, Kovid-19 ikinci dalga ve bundan dolayı yıl sonunda yenilenen kısıtlamalar nedeniyle ivme kaybetti. Bu özellikle özel tüketimi etkilerken, mal ihracatı ve inşaat sektöründeki yatırımlar ekonomiyi destekledi.” yorumuna yer verildi.

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Alman ekonomisinin dördüncü çeyrekte "çift dipli" ( W tipi) resesyondan kaçındığını belirterek, “Bununla birlikte, mevcut kısıtlamalar ve aşılama durumu göz önüne alındığında, 2021'nin ilk çeyreğinde aynı ‘büyüyü’ nasıl tekrarlayacağını görmek zor.” ifadesini kullandı.

Alman ekonomisinin kriz öncesi seviyeye 2022’nin ikinci yarısında dönmesi bekleniyor

Almanya'da hükümet, 27...

Web Sitesine Git