Google, COVID-19 vaka seyri takibi için bir kaynak olabilir mi?

2 ay önce 3
 Vallaki Arama Motoru

GTech büyük veri ve ileri analitik uzman ekibi tarafından hazırlanan raporda Google’da yapılan aramalar ile yeni Covid19 vakaları arasında yüksek ilişki bulunduğu görüldü.

Türkiye merkezli bir yazılım firması olan GTech tarafından internet aramaları ile Covid19 vakaları arasında ilişkiyi inceleyen bir rapor hazırlandı. Rapora göre Google’da Covid19 semptomları ile ilgili yapılan aramalar ile vaka sayıları arasında çok yüksek ilişki olduğu görülmekte.

11 Aralık 2020 ile 24  Aralık 2020 tarihlerinde toplam/yeni vaka, toplam/yeni ölüm ve toplam/yeni koronavirüs test verileri kullanılmış. Raporun ana veri kaynağı olarak John Hopkins Üniversitesi’nin Covid19 veri deposu olan ourworldindata.org sitesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından doğrulanmış vaka ve ölüm verileri kullanılmış.

Hazırlanan raporda çok yüksek korelasyona sahip değişkenler incelendiğinde, beklentiye paralel olarak toplam vaka sayısı ve toplam test arasında çok yüksek bağlantı olduğunun bilgisi verilmekte. Raporda aynı zamanda toplam vakanın, toplam ölüm ve yeni ölüm ile pozitif yönlü çok yüksek bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Rapora göre, Google’da yapılan “corona belirtileri” ile yeni vakalar arasında pozitif yönlü çok yüksek ilişki bulunduğuna dikkat çekilmekte.

Öte yandan covid19 semptonları arasında yer alan ateş, ishal, baş, sırt ve boğaz ağrısı ve benzer...
Web Sitesine Git