Geçirgen bağırsak sendromu nedir?

2 ay önce 4
 Vallaki Arama Motoru

Geçirgen bağırsak sendromu farklı nedenlerden dolayı birçok hastanın şikayetçi olduğu sindirim sorunlarından biridir. Hastalığın tedavisi için öncelikle bağırsak florasına zarar veren gıdalardan uzak durulması gerekir. Peki, geçirgen bağırsak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir? İşte ayrıntılar...

Geçirgen bağırsak sendromunun kesin bir nedeni yoktur. Bireylerin genetik yatkınlığının yanı sıra yaşam tarzı ve yeme içme alışkanlıkları bağırsak geçirgenliği sendromunun ana sebeplerinden olabilir.

Sık alkol kullanımı, reçetesiz kullanılan ağrı kesiciler ve stres bağırsak dengesini olumsuz etkiler. Hastalığın tedavisinde öncelikle bağırsağa zarar veren gıdalardan ve stresten uzak durulması gerekiyor.

GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR?


Sindirim sisteminizin en önemli parçası bağırsaklar, besinlerin sindirilmeye devam ettiği ve neredeyse tamamının emildiği noktadır.

Bitişik bir şekilde filtre gibi sıralanmış olan Bağırsak hücreleri, bu dizilim sırasında sıkı bağlantılar (tight junction) ile birbirine kenetlenmiş şekilde durmaktadır.

Bu sıkı bağlantılar bağırsaklardan kana sadece sindirilmiş besinlerin, sıvıların, vitamin ve mineral gibi küçük, zararsız maddelerin geçişine izin verir.

Geçirgen bağırsak sendromun bu sıkı bağlantıların bozulması sonucunda bağırsak duvarının...
Web Sitesine Git