Elly Lilly’nin antikor ilacı huzurevlerindeki vakaların yüzde 80’ini önledi

2 ay önce 3
 Vallaki Arama Motoru

ABD’li ilaç şirketi Eli Lilly, corona virüse karşı geliştirdiği antikor ilacını ülke genelindeki huzurevlerinde test etti. Sonuçlar, bamlanivimab adlı ilacın huzurevi sakinleri arasındaki enfeksiyon oranlarını yüzde 80 oranında önleyebileceğini gösterdi. Bununla birlikte, huzurevi vakaları ülkedeki enfeksiyonların yüzde 4,7’sini oluşturmasına rağmen, tüm Covid-19 ölümlerinin yüzde 37’si buralarda gerçekleşiyor. Bu nedenle çalışmanın sonuçları, özellikle yaşlıları daha fazla etkileyen Covid-19’a karşı mücadele büyük adım olarak görülüyor.

ABD’li ilaç firması Eli Lily tarafından yapılan açıklamada yeni tip corona virüse karşı geliştirien bamlanivimab adlı antikor ilacının huzurevlerindeki vakaların yüzde 80’ini önleyebileceği belirtildi. 

BLAZE2 adı verilen çalışma ülke genelinde huzurevlerinde yaşayan ve çalışan bini aşkın kişiyle gerçekleştirildi. ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri ile birlikte yapılan çalışma kapsamında katılımcıların yarısına bamlanivimab, diğer yarısına ise plasebo verildi.

Sonuçlarda, antikor ilacı alan yaşlıların ve çalışanların tamamının Covid-19’a yakalanma olasılığının yüzde 57 oranında azalttığı görüldü. Huzurevlerinde ise bu olasılık yüzde 80 oranında azaldı. 

ABD'DE COVİD-19 ÖLÜMLERİNİN YÜZDE 37'Sİ HUZUREVLERİNDE MEYDANA GELİYOR

Diğer...

Web Sitesine Git