Bilim Kurulu Üyesi Özlü: İnsanlar aşı vurulur vurulmaz güvende olamaz

2 ay önce 3
 Vallaki Arama Motoru

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşıyla ilgili yaptığı bilgilendirmede aşı vurulur vurulmaz insanların güvende olamayacaklarını belirterek ''Aşı vurulduktan sonra 4 hafta bekleyip ikinci dozu yaptıracağız. İkinci dozdan sonra ancak 15 gün geçince antikor seviyesi belirli düzeye ulaşabiliyor. Aşı olduktan 1 buçuk ay sonra koruyucu özelliği kazanıyor'' dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşı olan insanların, hiç aşı olmamış gibi tedbirlere uyması gerektiğine dikkat çekerek, aşı olan kişilerin kısıtlamalardan muaf olacağı şeklinde bir durumun olmadığını belirtti.

''AŞI VURULUR VURULMAZ İNSANLAR GÜVENDE OLAMAZLAR''

Prof. Dr. Özlü, sözlerine şöyle devam etti:

"Asla öyle bir durum yok. Aşı vurulur vurulmaz insanlar, güvende olamazlar. Aşı vurulduktan sonra 4 hafta bekleyip ikinci dozu yaptıracağız.

''İKİNCİ DOZDAN SONRA ANCAK 15 GÜN GEÇİNCE ANTİKOR SEVİYESİ BELİRLİ DÜZEYE ULAŞABİLİYOR''

İkinci dozdan sonra ancak 15 gün geçince antikor seviyesi belirli düzeye ulaşabiliyor. Dolayısı ile aşı olduktan ancak 1 buçuk ay sonra koruyucu özelliği kazanıyor. Kaldı ki bu koruyuculuğu da hasta olmaktan korumak şeklinde anlamak lazım, yoksa mikrobu alma ve bulaştırma açısından koruyucu bir özellik sağlayıp sağlamadığı belli değil. Aşı olan...

Web Sitesine Git