Avrupa’da hava kirliliği nedeniyle her yıl 50 bini aşkın ölüm yaşanıyor: En kirli şehirler hangileri?

2 ay önce 3
 Vallaki Arama Motoru

Avrupa’da yer alan bin kentin incelendiği yeni bir çalışma, hava kirliliği ile erken ölümler arasındaki ilişkiyi analiz etti. Buna göre hava kirliliği nedeniyle en yüksek orandaki ölümler Kuzey İtalya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde, en düşük ölümler ise Norveç,  İsveç, Finlandiya ve İzlanda'da yaşandı. Araştırmacılar, yaptıkları analizler sonucunda hava kirliliğini Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) belirlediği güvenli seviyelerde tutmanın her yıl kıtadaki 50 binden fazla ölümü önleyebileceğini buldu.

Lancet Planetary Health dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, Avrupa ülkelerindeki hava kirliliği seviyelerini Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önerilen seviyelerle sınırlandırmanın, her yıl kıtada 50 binden fazla ölümü önleyebileceğini ortaya koydu.

DSÖ, hava kirliliği nedeniyle her yıl 7 milyondan fazla insanın öldüğünü ve küresel olarak hastalık ve iş gücünün azalmasının önde gelen nedenlerinden biri olduğunu açıkladı. 

Özellikle kalabalık sokakları ve yüksek enerji kullanımıyla şehirler, hava kirliliğiyle bağlantılı hastalıkların sıcak noktalarını oluşturuyor. DSÖ, hava krlliğin insan sağlına zararına en aza indirgenmesi için, solunan havadaki ince parçacıklı maddenin (PM2.5) yıllık ortalama olarak metreküp hava başına 10 mikrogramı geçmemesini tavsiye ediyor. Nitrojen dioksit (NO2) için aşılmaması gereken...

Web Sitesine Git