Aşık Veysel'e ait olduğu iddia edilen sözlere torunu Gündüz Şatıroğlu'ndan açıklama: Dedeme ait değil

2 ay önce 3
 Vallaki Arama Motoru

Ünlü Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'na ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada sıklıkla paylaşılan, "Benim sana verebileceğim çok şey yok aslında. Çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen" sözü tartışma konusu oldu. Aşık Veysel'in torunu Gündüz Şatıroğlu'nun bu sözlerin dedesine ait olmadığını açıklamasına, konunun uzmanları da destek verdi. Halk bilimci, yazar ve emekli öğretim üyesi Dr. Doğan Kaya da, "Ben yıllarca yaptığım araştırmalarda da böyle bir söze rastlamadım. Zaten bu Veysel'in üslubuna benzemiyor" dedi.

Aşık Veysel'in Ankara'da yaşayan eğitimci ve yazar torunu Gündüz Şatıroğlu, verdiği bir röportajda sosyal medya platformlarında sık sık paylaşılan "Benim sana verebileceğim çok şey yok aslında. Çay var içersen, ben var seversen, yol var gidersen" sözünün dedesine ait olmadığını söyledi. Ayrıca anlatıldığı gibi dedesinin kendisini terk eden eşinin çorabının içine para koyduğu hikayesinin de gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Açıklamaların ardından sıklıkla paylaşılan bu sözün ünlü ozana ait olup olmadığı tartışma konusu oldu.

'BEN DE HİÇ RASTLAMADIM'

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde 44 yıl öğretim görevlisi olarak çalışan, şairler ve halk ozanları ile ilgili onlarca kitabı bulunan emekli öğretim üyesi Doğan Kaya da...
Web Sitesine Git