Araştırma: Evin yakınında ağaç olması depresyonu azaltıyor

2 ay önce 2
 Vallaki Arama Motoru

Almanya’da yapılan araştırmada, evine yakın ağaç olan kişilerin daha az depresyona girdiği açıklandı. Almanya'nın Leipzig kentinde yaşayan 10 bin kişiyle yapılan araştırmanın verilerini inceleyen bilim insanları, kişinin evine 100 metrelik mesafe içinde bulunan ağaçların fazlalığının, depresyon riskini azalttığını ve antidepresan alma riskinin düşürdüğünü tespit etti.

Almanya’da yapılan araştırma, ağaçlara yakın ikamet eden kişilerin depresyon riskinin ve antidepresan ihtiyacının azaldığını gösterdi.

Uzun süredir bilim insanları çevresel etkilerin akıl sağlığını önemli ölçüde etkileyebileceğine işaret eden bir dizi çalışmada bulunuyordu. Almanya’da bir grup bilim insanı Leipzig şehrinde çevrenin, özellikle şehir hayatındaki çevre etkisini inceleyen bir araştırma gerçekleştirdi.

EVİNE 100 METRE MESAFEDE AĞAÇ OLANLAR DAHA SAĞLIKLI

Leipzig’de yaşayan 10 bin kişinin üzerinde yapılan araştırmada sokaklarda bulunan ağaç sayısıyla depresyon belirtileri ve antidepresan kullanımı arasında bir bağıntı bulundu.

Araştırmacılar, kişinin evine 100 metrelik mesafe içinde bulunan ağaçların fazlalığının ya da kaldırımlara dikili ağaçların antidepresan alma riskinin düşüklüğüyle ilintili olduğunu söyledi.

Çalışmanın baş yazarı Melissa Marselles, “Edindiğimiz bulgular, sokaklardaki...
Web Sitesine Git