Araştırma: Corona virüsü bitirmek için evcil hayvanlar da aşılanabilir

2 ay önce 3
 Vallaki Arama Motoru

ABD’de ve İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, evcil hayvanların da corona virüs aşısına ihtiyacı olabileceği açıklandı. Hayvanların aşı olmamasının “halk sağlığı için uzun vadeli önemli bir risk” konusunda uyarıda bulunan bilim insanları, evcil hayvanlara aşıyı vermenin virüsün daha fazla yayılma riskini azaltmak için bir "önlem" olduğunu ileri sürdü.

Bilim insanları, "virüsün hayvanlarda devam eden evrimi" tehdidinin ortasında, bulaşıcı hastalığın yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için kedi ve köpeklerin de Covid-19'a karşı aşılanması gerekebileceği konusunda uyardı.

İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi ve Earlham Enstitüsü’ndeki araştırmacılar ve ABD’deki Minnesota Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen ve Virulence dergisinde yer alan raporda bilim insanları, hayvanların aşı olmamasının “halk sağlığı için uzun vadeli önemli bir risk” konusunda uyardı.

‘UZUN VADEDE BÜYÜK BİR RİSK TEŞKİL EDEBİLİR’

Bilim insanları araştırmada raporunda, "Hayvanların, mutasyon geçirmiş virüs için doğal konak olması, ve insanları yeniden enfekte etme olasılığı, uzun vadede halk sağlığı açısından büyük bir risk teşkil edebilir" ifadesi yer aldı.

Corona virüsün hayvanları enfekte edebileceği belirtilen raporda uzmanlar insanlarla beraber yaşayan evcil hayvanlara...
Web Sitesine Git