Amerika’nın ilk yerlileri Sibiryalıydı: 15 bin yıl önce köpekleriyle birlikte yerleştiler

2 ay önce 4
 Vallaki Arama Motoru

Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekip, yaklaşık 15 bin yıl önce Amerika'ya yerleşen ilk insanların Kuzeydoğu Asya’dan geldiğini ve yanlarında köpeklerini de getirdiğini ortaya koydu. Buna göre yerliler önce Avrasya'ya, ardından Amerika kıtasına yolculuk yaptı. Çalışmanın bulguları ayrıca, köpeklerin ilk kez 23 bin yıl önce Sibirya’da bölgenin sert iklim koşullarının bir sonucu olarak evcilleştirildiğini gösteriyor.

Yapılan çalışma kapsamında bilim insanları, insanların ve köpeklerin binlerce yıl öncesine ait arkeolojik ve genetik kayıtlarını analiz etti. Sonuçlarda Amerika kıtasına yerleşen ilk insanların  Kanada ve Rusya'yı birbirine bağlayan ve Beringia olarak bilinen deniz köprüsünü geçtiği görüldü.

Bununla birlikte veriler,  Kuzey Sibiryalılar adlı bir halkın kurtları yemek artıklarıyla besleyerek onları evcilleştiren ilk insanlar olabileceğini gösterdi.

KÖPEKLER İLK OLARAK 23 BİN YIL ÖNCE SİBİRYA'DA EVCİLLEŞTİRİLDİ

Çalışmanın ortak yazarı olan Oxford Üniversitesi'nden Profesör Greger Larson konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Araştırmacılar daha önce köpeklerin Avrasya'dan Avrupa'ya, Çin'den Mezopotamya’ya kadar birçok yerde evcilleştirildiğini öne sürdüler. Ancak, eski insan ve köpek fosillerinden  elde edilen birleşik kanıtlar, köpeklerin derin tarihine dair anlayışımızı...

Web Sitesine Git